Apex Brand KNW-C-8-17M-6 17mm 6-Point Tension Type IronBand Metric Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive
Price: Price On Request
Part Number: KNW-C-8-17M-6
Apex® Brand KNW-C-8-17M-6 17mm 6-Point Tension Type IronBand Metric Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive. Hex Opening: 17mm Overall Length: 152mm Socket Length: 31.8mm Socket Diameter: 25.4mm Nose End Diameter: 25.4mm
Apex Brand KNW-C-8-17M-6 17mm 6-Point Tension Type IronBand Metric Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive Description
Apex Brand KNW-C-8-17M-6 17mm 6-Point Tension Type IronBand Metric Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the Apex Brand KNW-C-8-17M-6 17mm 6-Point Tension Type IronBand Metric Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
Apex Brand KNW-C-8-17M-6 17mm 6-Point Tension Type IronBand Metric Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your Universal Wrenches will deliver the performance you require of them. Apex manufactures Universal Wrenches for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the Apex Brand KNW-C-8-17M-6 17mm 6-Point Tension Type IronBand Metric Universal Extension Wrench, 1/2” Square Drive hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Made In The USA
Technical Specifications
Additional information
Hex Opening
17mm
Overall Length
152mm
Socket Length
31.8mm
Socket Diameter
25.4mm
Nose End Diameter
25.4mm
Clearance Depth
17.5mm