NC-21MM23 Apex 3/8” Square Drive 6-Point Nylon Cover Impact Socket, Metric, Long Length
Part Number: NC-21MM23
NC-21MM23 Apex® 3/8” Square Drive 6-Point Nylon Cover Impact Socket, Metric, Long Length. Socket Type: 6-Point Hex Opening: 21mm Overall Length: 50.8mm Nose End Diameter: 31.7mm Drive End Diameter: 31.7mm Opening Depth: 13.5mm
NC-21MM23 Apex 3/8” Square Drive 6-Point Nylon Cover Impact Socket, Metric, Long Length Description
Technical Specifications
Additional information
Part Number
NC-21MM23
Socket Type
6-Point
Hex Opening
21mm
Overall Length
50.8mm
Nose End Diameter
31.7mm
Drive End Diameter
31.7mm
Opening Depth
13.5mm