M6N-08-14M-4 Apex 1/4” Hex Drive 14mm 6-Point Nutsetter, Metric, Magnetic
Price: Price On Request
Part Number: M6N-08-14M-4
M6N-08-14M-4 Apex® 1/4” Hex Drive 14mm 6-Point Nutsetter, Metric, Magnetic. Socket Type: 6-Point Hex Size: 14mm Overall Length: 102mm Socket Nose Diameter: 21mm
M6N-08-14M-4 Apex 1/4” Hex Drive 14mm 6-Point Nutsetter, Metric, Magnetic Description
M6N-08-14M-4 Apex 1/4” Hex Drive 14mm 6-Point Nutsetter, Metric, Magnetic is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the M6N-08-14M-4 Apex 1/4” Hex Drive 14mm 6-Point Nutsetter, Metric, Magnetic results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
Apex products such as the M6N-08-14M-4 Apex 1/4” Hex Drive 14mm 6-Point Nutsetter, Metric, Magnetic are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your nutsetters will deliver the performance you require of them.
Apex manufactures nutsetters for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the M6N-08-14M-4 Apex 1/4” Hex Drive 14mm 6-Point Nutsetter, Metric, Magnetic hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
6-Point
Hex Size
14mm
Overall Length
102mm
Socket Nose Diameter
21mm