MB6N-08-13M-6 Apex 1/4” Hex Drive 13mm 6-Point Bolt Clearance Nutsetter, Metric, Magnetic
Price: Price On Request
Part Number: MB6N-08-13M-6
Discontinued
MB6N-08-13M-6 Apex® 1/4” Hex Drive 13mm 6-Point Bolt Clearance Nutsetter, Metric, Magnetic. Socket Type: 6-Point Hex Size: 13mm Overall Length: 152mm Nose End Diameter: 19mm
Discontinued
MB6N-08-13M-6 Apex 1/4” Hex Drive 13mm 6-Point Bolt Clearance Nutsetter, Metric, Magnetic Description
MB6N-08-13M-6 Apex 1/4” Hex Drive 13mm 6-Point Bolt Clearance Nutsetter, Metric, Magnetic is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the MB6N-08-13M-6 Apex 1/4” Hex Drive 13mm 6-Point Bolt Clearance Nutsetter, Metric, Magnetic results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
Apex products such as the MB6N-08-13M-6 Apex 1/4” Hex Drive 13mm 6-Point Bolt Clearance Nutsetter, Metric, Magnetic are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your nutsetters will deliver the performance you require of them.
Apex manufactures nutsetters for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the MB6N-08-13M-6 Apex 1/4” Hex Drive 13mm 6-Point Bolt Clearance Nutsetter, Metric, Magnetic hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
6-Point
Hex Size
13mm
Overall Length
152mm
Nose End Diameter
19mm