MDA-10MM-NC Apex 1/4” Hex Power Drive 10mm Nutsetter, Metric, For Sheet Metal Screws
Price: Price On Request
Part Number: MDA-10MM-NC
MDA-10MM-NC Apex® 1/4” Hex Power Drive 10mm Nutsetter, Metric, For Sheet Metal Screws. Fastener Size: 10mm Overall Length: 1.7” Overall Length: 1.84mm End Shape: Female Hex
MDA-10MM-NC Apex 1/4” Hex Power Drive 10mm Nutsetter, Metric, For Sheet Metal Screws Description
MDA-10MM-NC Apex 1/4” Hex Power Drive 10mm Nutsetter, Metric, For Sheet Metal Screws is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the MDA-10MM-NC Apex 1/4” Hex Power Drive 10mm Nutsetter, Metric, For Sheet Metal Screws results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
Apex products such as the MDA-10MM-NC Apex 1/4” Hex Power Drive 10mm Nutsetter, Metric, For Sheet Metal Screws are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your nutsetters will deliver the performance you require of them.
Apex manufactures nutsetters for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the MDA-10MM-NC Apex 1/4” Hex Power Drive 10mm Nutsetter, Metric, For Sheet Metal Screws hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Technical Specifications
Additional information
Fastener Size
10mm
Overall Length
1.84mm