MNC6N-08-10M-4 Apex 1/4” Hex Drive 10mm Nutsetter, Metric, Magnetic
Price: Price On Request
Part Number: MNC6N-08-10M-4
Discontinued
MNC6N-08-10M-4 Apex® 1/4” Hex Drive 10mm Nutsetter, Metric, Magnetic. Fastener Size: 10mm Overall Length: 8mm End Shape: Female Hex
Discontinued
MNC6N-08-10M-4 Apex 1/4” Hex Drive 10mm Nutsetter, Metric, Magnetic Description
MNC6N-08-10M-4 Apex 1/4” Hex Drive 10mm Nutsetter, Metric, Magnetic is manufactured using a proprietary steel and heat treat process that yields greater strength and a longer tool life. The cutting-edge machining process used to manufacture the MNC6N-08-10M-4 Apex 1/4” Hex Drive 10mm Nutsetter, Metric, Magnetic results in tighter tolerances, superior product consistency and a better and more consistent fit to fasteners leading to better torque transfer.
Apex products such as the MNC6N-08-10M-4 Apex 1/4” Hex Drive 10mm Nutsetter, Metric, Magnetic are recognized as the industry leader in professional tooling throughout the aviation industry as well as automotive, heavy industry or anywhere quality tooling products are required. If you have invested money in quality tools, you need to know that your nutsetters will deliver the performance you require of them.
Apex manufactures nutsetters for the aerospace, automotive and other industries where reliability is key. Day in and day out, you will find the MNC6N-08-10M-4 Apex 1/4” Hex Drive 10mm Nutsetter, Metric, Magnetic hard at work in some of the worlds busiest manufacturing facilities.
Technical Specifications
Additional information
Fastener Size
10mm
Overall Length
4mm